983-6SE20-39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6SE20-39SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Applications :
Aviation
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Passivated
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-83723
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
1.5kV
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Series :
983
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Total Number of Contacts :
39
Body Material :
Stainless Steel
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
IEC Conformance :
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
983-6SE20-39SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6SE20-39SN Overview
983-6SE20-39SN Features
983 series
983-6SE20-39SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE20-39SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER