983-6SE20-39PN
Mfr.Part #
983-6SE20-39PN
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Number of Positions :
39
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Operating Temperature :
260°C
Number of Contacts :
39
Current Rating :
13A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Type :
For Male Pins
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Datasheets
983-6SE20-39PN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6SE20-39PN-L Overview
983-6SE20-39PN-L Features
983 series
983-6SE20-39PN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE20-39PN-L Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER