983-6SE20-16SN
Mfr.Part #
983-6SE20-16SN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Contact Gender :
FEMALE
Contact Size :
16
Number of Contacts :
16
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Current Rating :
13A
Voltage - Rated :
1.5kV
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Datasheets
983-6SE20-16SN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6SE20-16SN-L Overview
983-6SE20-16SN-L Features
983 series
983-6SE20-16SN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE20-16SN-L Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER