983-6SE18-31PN
Mfr.Part #
983-6SE18-31PN
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Number of Contacts :
31
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Contact Size :
20
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Number of Positions :
31
Current Rating :
13A
Voltage - Rated :
1.5kV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Type :
For Male Pins
Datasheets
983-6SE18-31PN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 31 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6SE18-31PN-L Overview
983-6SE18-31PN-L Features
983 series
983-6SE18-31PN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE18-31PN-L Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER