983-6SE14-07PN
Mfr.Part #
983-6SE14-07PN
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Number of Positions :
7
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Shell Size - Insert :
14-7
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
13A
Number of Contacts :
7
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Datasheets
983-6SE14-07PN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 7 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6SE14-07PN-L Overview
983-6SE14-07PN-L Features
983 series
983-6SE14-07PN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE14-07PN-L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER