983-6SE14-07P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6SE14-07P7
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Contact Gender :
Male
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
983
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Passivated
Number of Positions :
7
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
7
Applications :
Aviation
Body Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
Shell Size - Insert :
14-7
Shell Material :
Stainless Steel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Ratings :
Environment Sealed, IP66
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
260°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
983-6SE14-07P7
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-6SE14-07P7 Overview
983-6SE14-07P7 Features
983 series
983-6SE14-07P7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE14-07P7 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER