983-6S28-42SN
Mfr.Part #
983-6S28-42SN
Description
CONN PLUG FMALE 42POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Applications :
Aviation
Gender :
Male
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions :
42
Number of Contacts :
42
Insert Material :
Thermoplastic
MIL-DTL-83723
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Shielded
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Datasheets
983-6S28-42SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 42 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6S28-42SN Overview
983-6S28-42SN Features
983 series
983-6S28-42SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S28-42SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER