983-6S22-19S6
Mfr.Part #
983-6S22-19S6
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Crimp
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Type :
Crimp
Voltage - Rated :
1.5kV
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
6
Number of Contacts :
19
Feature :
Coupling Nut
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Number of Positions :
19
Datasheets
983-6S22-19S6
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6S22-19S6-L Overview
983-6S22-19S6-L Features
983 series
983-6S22-19S6-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S22-19S6-L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER