983-6S20-39P6
Mfr.Part #
983-6S20-39P6
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Applications :
Aviation
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
200°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
39
Gender :
Male
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Orientation :
6
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
39
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Contact Gender :
Male
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Datasheets
983-6S20-39P6
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-6S20-39P6 Overview
983-6S20-39P6 Features
983 series
983-6S20-39P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S20-39P6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER