983-6S14-15S7
Mfr.Part #
983-6S14-15S7
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Threaded
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Feature :
Coupling Nut
Voltage - Rated :
1.5kV
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
15
Orientation :
7
Datasheets
983-6S14-15S7
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6S14-15S7-L Overview
983-6S14-15S7-L Features
983 series
983-6S14-15S7-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S14-15S7-L Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER