983-6S14-12SN-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6S14-12SN-L
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
983
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Passivated
Voltage - Rated :
1.5kV
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Size :
Body Material :
Stainless Steel
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
13A
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
983-6S14-12SN-L
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 12 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6S14-12SN-L Overview
983-6S14-12SN-L Features
983 series
983-6S14-12SN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S14-12SN-L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT