983-6S14-12S6-L
Mfr.Part #
983-6S14-12S6-L
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Number of Contacts :
12
983
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Unknown
Housing Color :
Silver
Orientation :
6
Number of Positions :
12
Contact Size :
Datasheets
983-6S14-12S6-L
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 12 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6S14-12S6-L Overview
983-6S14-12S6-L Features
983 series
983-6S14-12S6-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S14-12S6-L Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT