983-6S14-04PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6S14-04PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
4
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Empty Shell :
No
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Series :
983
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Passivated
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
14-4
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
4
DIN Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
983-6S14-04PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6S14-04PN Overview
983-6S14-04PN Features
983 series
983-6S14-04PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S14-04PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER