983-6S 20-41 PN
Mfr.Part #
983-6S 20-41 PN
Description
983-6S 20-41 PN
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
13A
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
20-41
Contact Finish - Mating :
Contact Gender :
Male
Free Hanging
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Insert Material :
Thermoplastic
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
2010
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Number of Contacts :
41
Datasheets
983-6S 20-41 PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6S20-41PN Overview
983-6S20-41PN Features
983 series
983-6S20-41PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6S20-41PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER