983-6KE16-24PN
Mfr.Part #
983-6KE16-24PN
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Stainless Steel
Filter Feature :
No
Current Rating :
13A
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
Male
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Series :
983
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
24
Applications :
Aviation
Body Plating :
Passivated
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
983-6KE16-24PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6KE16-24PN Overview
983-6KE16-24PN Features
983 series
983-6KE16-24PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6KE16-24PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER