983-6KE12-12P6
Mfr.Part #
983-6KE12-12P6
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Orientation :
6
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
12
Environment Sealed
Contact Plating :
Gold
Gender :
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
983-6KE12-12P6
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-6KE12-12P6 Overview
983-6KE12-12P6 Features
983 series
983-6KE12-12P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6KE12-12P6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER