983-6K28-42P6
Mfr.Part #
983-6K28-42P6
Description
CONN PLUG MALE 42POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
6
Number of Contacts :
42
Passivated
Current Rating :
13A
Environment Sealed
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
1.5kV
Stainless Steel
Contact Gender :
Free Hanging
Applications :
Aviation
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Number of Positions :
42
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Datasheets
983-6K28-42P6
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 42 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-6K28-42P6 Overview
983-6K28-42P6 Features
983 series
983-6K28-42P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K28-42P6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER