983-6K24-61P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6K24-61P7
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
61
Mount :
Free Hanging
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Orientation :
7
Series :
983
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
61
Contact Type :
Crimp
Published :
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Gender :
Male
Datasheets
983-6K24-61P7
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included 983
983-6K24-61P7-L Overview
983-6K24-61P7-L Features
983 series
983-6K24-61P7-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K24-61P7-L Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER