983-6K22-55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6K22-55SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Material :
Stainless Steel
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Current Rating :
13A
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
55
Max Operating Temperature :
200°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
Connector Type :
Circular, Plug
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
1.5kV
Gender :
Male
Shell Size :
22
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Plating - Body :
Passivated
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Datasheets
983-6K22-55SN
Circular, Plug Stainless Steel Crimp Bulk Threaded
983-6K22-55SN Overview
983-6K22-55SN Features
983-6K22-55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
983-6K22-55SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER