983-6K20-41S7
Mfr.Part #
983-6K20-41S7
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Threaded
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Contact Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
41
Max Operating Temperature :
200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1.5kV
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
yes
Orientation :
7
Applications :
Aviation
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Environment Sealed
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Current Rating :
13A
Stainless Steel
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
983-6K20-41S7
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-6K20-41S7 Overview
983-6K20-41S7 Features
983 series
983-6K20-41S7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K20-41S7 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER