983-6K20-16SN
Mfr.Part #
983-6K20-16SN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
16
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Contact Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL-DTL-83723
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
983-6K20-16SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6K20-16SN Overview
983-6K20-16SN Features
983 series
983-6K20-16SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K20-16SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER