983-6K20-16S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6K20-16S6
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Applications :
Aviation
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Body Material :
Stainless Steel
Published :
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
6
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Male
Body Plating :
Passivated
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated :
1.5kV
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
983
Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
983-6K20-16S6
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-6K20-16S6 Overview
983-6K20-16S6 Features
983 series
983-6K20-16S6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K20-16S6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER