983-6K20-16PN
Mfr.Part #
983-6K20-16PN
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
16
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Number of Positions :
16
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bulk
Contact Finish - Mating :
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Series :
983
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
983-6K20-16PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6K20-16PN Overview
983-6K20-16PN Features
983 series
983-6K20-16PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K20-16PN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER