983-6K14-07P6
Mfr.Part #
983-6K14-07P6
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Shell Size - Insert :
14-7
Shielding :
Unshielded
Feature :
Coupling Nut
Male
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
7
Contact Type :
MIL-DTL-83723
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
16
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Published :
Number of Positions :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1.5kV
Series :
983
Body Plating :
Passivated
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Datasheets
983-6K14-07P6
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 7 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included 983
983-6K14-07P6-L Overview
983-6K14-07P6-L Features
983 series
983-6K14-07P6-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6K14-07P6-L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER