983-6K14-04S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-6K14-04S7
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Number of Contacts :
4
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Shell Material :
Stainless Steel
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Gender :
Male
Connector Type :
Circular, Plug
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Plating - Body :
Passivated
Voltage - Rated :
1.5kV
Fastening Type :
Threaded
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
4
Body Material :
Stainless Steel
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
983-6K14-04S7
Circular, Plug Stainless Steel 4 Positions Crimp Bulk Threaded
983-6K14-04S7 Overview
983-6K14-04S7 Features
983-6K14-04S7 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
983-6K14-04S7 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER