983-0SE22-55S6
Mfr.Part #
983-0SE22-55S6
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Orientation :
6
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Published :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83723
Contact Type :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Termination :
Gold
Contact Size :
20
Flange
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
983
Total Number of Contacts :
55
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Shell Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Datasheets
983-0SE22-55S6
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-0SE22-55S6-L Overview
983-0SE22-55S6-L Features
983 series
983-0SE22-55S6-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE22-55S6-L Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER