983-0SE20-16S7
Mfr.Part #
983-0SE20-16S7
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Threaded
Number of Contacts :
16
Shell Size - Insert :
Orientation :
7
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Number of Positions :
16
Datasheets
983-0SE20-16S7
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-0SE20-16S7 Overview
983-0SE20-16S7 Features
983 series
983-0SE20-16S7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE20-16S7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER