983-0SE20-16P6
Mfr.Part #
983-0SE20-16P6
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Bulk
Number of Contacts :
16
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Orientation :
6
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Gender :
Male
Datasheets
983-0SE20-16P6
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-0SE20-16P6 Overview
983-0SE20-16P6 Features
983 series
983-0SE20-16P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE20-16P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER