983-0SE18-31P6
Mfr.Part #
983-0SE18-31P6
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Stainless Steel
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
260°C
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Aviation
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
31
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
6
Number of Positions :
31
Environment Sealed, IP66
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Empty Shell :
Datasheets
983-0SE18-31P6
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-0SE18-31P6 Overview
983-0SE18-31P6 Features
983 series
983-0SE18-31P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE18-31P6 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER