983-0SE16-10S7
Mfr.Part #
983-0SE16-10S7
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Contact Plating :
Orientation :
7
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
10
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Number of Positions :
10
Crimp
Current Rating :
13A
Datasheets
983-0SE16-10S7
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-0SE16-10S7 Overview
983-0SE16-10S7 Features
983 series
983-0SE16-10S7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE16-10S7 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER