983-0SE16-10P6
Mfr.Part #
983-0SE16-10P6
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Orientation :
6
Applications :
Aviation
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
10
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Mixed Contacts :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Stainless Steel
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
1.5kV
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Environment Sealed, IP66
IEC Conformance :
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
10
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Datasheets
983-0SE16-10P6
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-0SE16-10P6 Overview
983-0SE16-10P6 Features
983 series
983-0SE16-10P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE16-10P6 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER