983-0SE 20-41 P6
Mfr.Part #
983-0SE 20-41 P6
Description
983-0SE 20-41 P6
Stock
2
In Stock :
2
Orientation :
6
Backshell Type :
Solid
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
41
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
2010
Flange
Total Number of Contacts :
41
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Sealed
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
20-41
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Environment Sealed
DIN Conformance :
Max Operating Temperature :
260°C
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
983-0SE 20-41 P6
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-0SE20-41P6 Overview
983-0SE20-41P6 Features
983 series
983-0SE20-41P6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0SE20-41P6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER