983-0S20-41S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-0S20-41S7
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Published :
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Passivated
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
41
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
7
Voltage - Rated :
1.5kV
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-83723
DIN Conformance :
Body Material :
Stainless Steel
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
41
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Mixed Contacts :
Series :
983
Applications :
Aviation
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed, IP66
Datasheets
983-0S20-41S7
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-0S20-41S7 Overview
983-0S20-41S7 Features
983 series
983-0S20-41S7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0S20-41S7 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER