983-0S 12-12 P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
983-0S 12-12 P7
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
983-0S 12-12 P7
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Material Flammability Rating :
Non Flammable
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
983
Ratings :
Environment Sealed
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Body Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Body Plating :
Passivated
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
983-0S 12-12 P7
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
983-0S12-12P7 Overview
983-0S12-12P7 Features
983 series
983-0S12-12P7 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-0S12-12P7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER