979-050-020R121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
979-050-020R121
Manufacturer
NorComp
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG SHLD
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Backshells, Hoods
REACH SVHC :
No SVHC
Cable Type :
Round
Published :
2009
Hardware :
Assembly Hardware, Grommets
Width :
48.3mm
Plating :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire/Cable Diameter :
13 mm
Body Material :
ABS
Series :
979, ARMOR
Flammability Rating :
UL94 HB
Connector Support Type :
CONNECTOR ACCESSORY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Length :
68.5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Mating Screws 4-40
Number of Positions :
50
Material :
Plastic, Metallized
Height :
19.6mm