97-3108B28-16PY-417
Mfr.Part #
97-3108B28-16PY-417
Datasheets
97-3108B28-16PY-417
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Threaded
97-3108B28-16PY-417 Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line), Right Angle.We use a Bulk case to package the product.It's from the 97 Series.A 16 pin is on the device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.-55°C~125°C Operating Temperature is what the device runs at.
97-3108B28-16PY-417 Features
97 series
97-3108B28-16PY-417 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3108B28-16PY-417 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER