97-3108B28-16PX
Mfr.Part #
97-3108B28-16PX
CONN PLUG MALE 20P SILV SLDR CUP
Stock
3
In Stock :
3
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Feature :
Coupling Nut
Olive Drab
Mount :
CABLE
Olive Drab Chromate over Cadmium
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
28-16
Orientation :
X
Number of Positions :
20
Unshielded
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
97-3108B28-16PX
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Threaded
97-3108B28-16PX Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line), Right Angle mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the 97 Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Cable.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.
97-3108B28-16PX Features
97 series
97-3108B28-16PX Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3108B28-16PX Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER