97-3108B28-16PX-940
Mfr.Part #
97-3108B28-16PX-940
Shell Size - Insert :
Published :
Number of Positions :
20
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
97-3108B28-16PX-940
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Threaded
97-3108B28-16PX-940 Overview
Currently, it is packaged in Plug, Male Pins.Mounting type Free Hanging (In-Line), Right Angle is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the 97 Series, it is one of the most popular.A device with a 16 pin configuration is equipped with the device.A number of benefits can be derived from the Cable Clamp, Coupling Nut feature of this application.-55°C~125°C Operating Temperature is used by the device.
97-3108B28-16PX-940 Features
97 series
97-3108B28-16PX-940 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3108B28-16PX-940 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER