97-3108B28-16P-940
Mfr.Part #
97-3108B28-16P-940
Description
CONN PLUG MALE 20P SILV SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
20
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
97-3108B28-16P-940
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
97-3108B28-16P-940 Overview
Plug, Male Pins packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line), Right Angle.We package the product with a Bulk case.The product is part of the 97 Series.It has a 16 pin configuration.This feature makes it more powerful in a number of ways due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.This device runs at -55°C~125°C operating temperature.
97-3108B28-16P-940 Features
97 series
97-3108B28-16P-940 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3108B28-16P-940 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER