97-3108A24-28PY-417
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
97-3108A24-28PY-417
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Orientation :
Y
Applications :
Automotive, Industrial
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
97
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
24
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Datasheets
97-3108A24-28PY-417
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Threaded
97-3108A24-28PY-417-940 Overview
97-3108A24-28PY-417-940 Features
97 series
97-3108A24-28PY-417-940 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3108A24-28PY-417-940 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER