97-3107A24-28P-417
Mfr.Part #
97-3107A24-28P-417
Description
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP
Number of Positions :
24
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
16
Datasheets
97-3107A24-28P-417
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
97-3107A24-28P-417 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the 97 Series.It is equipped with 16 pins.In many ways, Backshell makes it more powerful.Operating temperature is set to -55°C~125°C.
97-3107A24-28P-417 Features
97 series
97-3107A24-28P-417 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3107A24-28P-417 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER