97-3106B28-16PW-417
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
97-3106B28-16PW-417
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 20P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
97
Number of Pins :
16
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Number of Positions :
20
Applications :
Automotive, Industrial
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell, Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
97-3106B28-16PW-417
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk W Threaded
97-3106B28-16PW-417 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number 97 belongs to the 97 Series.A 16 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell, Coupling Nut feature.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
97-3106B28-16PW-417 Features
97 series
97-3106B28-16PW-417 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3106B28-16PW-417 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER