97-3106B24-28PY
Mfr.Part #
97-3106B24-28PY
Description
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP
COPPER ALLOY
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-5015
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Orientation :
Y
Number of Positions :
24
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Silver
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Backshell Type :
SPLIT
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Style :
Pin
Olive Drab
Environmental Characteristics :
Environment Resistant
Empty Shell :
Datasheets
97-3106B24-28PY
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Threaded
97-3106B24-28PY Overview
97-3106B24-28PY Features
97 series
97-3106B24-28PY Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3106B24-28PY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER