97-3101A28-16P
Mfr.Part #
97-3101A28-16P
Description
CONN RCPT MALE 20P SILV SLDR CUP
Stock
23
In Stock :
23
Diallyl Phthalate (DAP)
Contact Style :
Pin
Published :
2006
Shell Size - Insert :
28-16
Gender :
Male
Number of Positions :
20
Unshielded
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
Y
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Radiation Hardening :
No
Datasheets
97-3101A28-16P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 20 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Threaded
97-3101A28-16PY Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the 97 Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Backshell feature.There is a mounting hole at Cable.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.
97-3101A28-16PY Features
97 series
97-3101A28-16PY Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3101A28-16PY Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER