97-3101A24-28SX
Mfr.Part #
97-3101A24-28SX
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24
Body Plating :
Cadmium
Bulk
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
X
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Radiation Hardening :
No
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
97-3101A24-28SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Threaded
97-3101A24-28SX Overview
97-3101A24-28SX Features
97 series
97-3101A24-28SX Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3101A24-28SX Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER