97-3100A24-28SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
97-3100A24-28SX
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
24
Orientation :
X
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Series :
97
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Applications :
Automotive, Industrial
Published :
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
97-3100A24-28SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Threaded
97-3100A24-28SX Overview
97-3100A24-28SX Features
97 series
97-3100A24-28SX Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
97-3100A24-28SX Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER