961456-8041604-AR
Mfr.Part #
961456-8041604-AR
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gold
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post (Mating) :
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
Number of Positions :
56
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Black
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Length :
41.6052mm
Datasheets
961456-8041604-AR
961 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 56 Positions Black