961428-9041604-AR
Mfr.Part #
961428-9041604-AR
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Number of Positions :
28
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Mount :
Through Hole
Length :
41.6052mm
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
Published :
Datasheets
961428-9041604-AR
961 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 28 Positions Black