961428-8041604-AR
Mfr.Part #
961428-8041604-AR
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Packaging :
Bulk
Series :
961
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Published :
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
28
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
41.6052mm
Datasheets
961428-8041604-AR
961 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 28 Positions Black