961412-8041604-AR
Mfr.Part #
961412-8041604-AR
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
1 (Unlimited)
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
Length :
41.6052mm
Number of Positions :
12
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Pitch :
0.100 2.54mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
961412-8041604-AR
961 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black